به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

سامانه راه‌انداز ژنراتور سنکرون بومی‌سازه شده MAPLCI با موفقیت آزمایش شد

سامانه راه‌انداز ژنراتور سنکرون واحدهای گازی با توان ۳.۸MW و نام تجاری MAPLCI که توسط شرکت مکو داخلی سازی شده است، برای اولین بار در یکی از واحدهای نیروگاه گازی فارس با موفقیت تست گردید.
پس از اتمام مرحله تست و رفع اشکالات نرم‌افزاری، در تاریخ ۲۰/۰۹/۱۴۰۱ واحد پنجم نیروگاه فارس توسط سامانه راه‌انداز MAPLCI تا ۶۰۰ rpm دور گرفت.

سامانه راه‌انداز ژنراتور سنکرون واحدهای گازی، یک محصول استراتژیک و بسیار مهم در نیروگاه‌های گازی است و بدون این سامانه، امکان راه‌اندازی واحدهای گازی وجود نداشته و کارفرمایان نسبت به این سامانه که به نامSFC   معروف می‌باشد، حساسیت و توجه زیادی دارند. در گذشته شرکت مکو به عنوان متولی بخش برق و کنترل نیروگاه برای راه‌اندازی واحدهای گازی از تجهیزات خارجی استفاده می‌کرد. لیکن با دستیابی به دانش ساخت این محصول استراتژیک توسط این شرکت، گروه مپنا جهت راه‌اندازی واحدهای گازی از سازندگان خارجی مستقل شده و مشکلاتی که در تامین SFC به دلیل تحریم‌ها وجود داشت بر طرف گردید.

با توجه به داخلی شدن سامانه راه‌انداز، هم در بخش سخت‌افزار و هم در بخش نرم‌افزار صرفه‌جویی ارزی قابل توجه‌ای حاصل شده و به لحاظ اقتصادی نیز دستاوردی مهم محسوب می‌شود.

طراحی، مهندسی و ساخت سامانه راه‌انداز ژنراتور سنکرون با توان ۳.۸ مگاوات از دو سال پیش در واحد کسب و کار الکترونیک قدرت آغاز شد. پس از انجام فاز مطالعاتی و تحقیقات گسترده و انجام شبیه‌سازی‌های مختلف، نهایتا نرم‌افزار کنترل و HMI سیستم راه‌انداز توسط مهندسین خبره گروه نوشته شد و بر روی بردهای سخت‌افزاری CCB و COB که از محصولات سخت‌افزاری کسب و کار الکترونیک قدرت شرکت مکو می‌باشد، پیاده‌سازی گردید.

جهت صحت‌سنجی نرم‌افزار، تست‌های HIL با موفقیت بر روی بردهای کنترلی انجام شد. همچنین لازم بود سامانه MAPLCI به صورت میدانی نیز با ژنراتور واقعی تست شود. بر این اساس پس از انجام مذاکره با نیروگاه فارس و طراحی یک سیستم Test Bench ، کانتینر تست شامل تابلوی راه‌انداز و تحریک MAPEX در نزدیکی واحد ۵ نیروگاه فارس نصب گردید و به جای راه‌انداز مشابه خارجی، به ژنراتور واحد ۵ متصل شد. پس از انجام چندین تست نهایتا در تاریخ ۲۰/۰۹/۱۴۰۱ واحد در دور washing-600RPM قرار گرفت و بدین ترتیب دستاورد عظیمی در بومی‌سازی سیستم راه‌انداز برای گروه مپنا حاصل شد.

همچنین در طول انجام تست‌های میدانی بر روی این راه‌انداز، راکتور داخلی‌سازی شده مکو که از قطعات اساسی سیستم راه‌انداز می‌باشد مورد آزمون قرار گرفت و نتایج مطلوبی کسب گردید.

سیستم راه‌انداز مپنا که با نام تجاری MAPLCI شناخته می‌شود، حاصل تلاش کار تیمی در واحد کسب و کار الکترونیک قدرت و همکارانی که در طراحی، مهندسی، ساخت و تست این محصول نقش داشته‌اند می‌باشد.

Scroll to Top

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟