به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

بهره برداری از اولین کانورتر DFIG بومی سازی شده شرکت مکو در مزرعه بادی میل نادر

بهره برداری از اولین کانورتر DFIG بومی سازی شده شرکت مکو در مزرعه بادی میل نادر؛

واحد T05 توربین بادی مزرعه بادی میل نادر (شانزدهمین واحد) توسط اولین کانورتر DFIG بومی سازی شده شرکت مکو در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ در ساعت ۱۱:۳۰ پس از سپری کردن کلیه آزمایش‌های قبل از سنکرون سازی، با موفقیت با شبکه سراسری سنکرون گردید و تاکنون بدون هیچگونه مشکلی در مدار تولید (براساس دستورالعمل بهره‌برداری با توان ۶۰۰ کیلووات و تا سقف ۱ مگاوات) قرار گرفته است.

با هدف طراحی و ساخت تجهیزات اصلی و کلیدی نیروگاه‌ها توسط گروه مپنا، مرکز الکترونیک قدرت شرکت مکو موفق به طراحی و ساخت مبدل قدرت ۸۰۰ کیلووات برای ژنراتور DFIG 2.5 مگاواتی شد.

این مرکز با همراهی سایر همکاران مهندسی، تولید و تست، خدمات مشتریان و معاونت تامین توانست یکی از اجزای اصلی توربین باد یعنی مبدل قدرت که وظیفه کنترل ژنراتور بادی و تولید توان در بازه متغیری از انرژی باد را بر عهده دارد را پس از طراحی و انجام آزمایش‌های متعدد، با نام تجاری MAPDC در واحد ۱۶ مزرعه بادی میل نادر در شمال استان سیستان و بلوچستان با موفقیت با شبکه برق سراسری سنکرون کند.

با توجه به پیچیدگی‌های کنترلی و اتصال به شبکه در ژنراتورهای دوسویه و همچنین محدوده کاری گسترده ژنراتور (۷۰۰ تا ۱۴۰۰ دور بر دقیقه) سنکرون‌سازی موفقیت آمیز این محصول بومی‌سازی شده که یکی از ادوات پیشرفته و پیچیده در ساختار توربین باد است، دستاورد تکنولوژیک و تجاری بسیار مهمی محسوب می‌شود که علاوه بر عمل به تعهدات شرکت در قبال مشتریان، ضامن تولید و بهره‌برداری از این مبدل قدرت در سایر نیروگاه‌های بادی کشور نیز می‌باشد.

نصب و راه‌اندازی این محصول که با حمایت‌های دکتر رفان، مدیر عامل شرکت مکو و راهبری این شرکت و با همکاری شرکت‌های نصب نیرو، پارس ژنراتور و O&M به بار نشست، برگ زرین دیگری از افتخارات گروه معظم مپنا ورق زد.

لازم به ذکر است نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت ۵۰ مگاوات شامل ۲۰ واحد توربوژنراتوری بادی ۲.۵ مگاواتی “تایپ ۲” است که با دارا بودن کلاس باد ۱ (میانگین سرعت باد بیش از ۱۰ متر بر ثانیه)، یکی از مستعدترین مناطق جهت احداث نیروگاه‌های بادی در خاورمیانه است که تاکنون ۲۰ واحد این نیروگاه نصب و راه‌اندازی و با شبکه برق سنکرون شده است.

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟