به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

برگزاری دوره آموزش DCS پست‌های فشار قوی توسط متخصصین شرکت مکو

برگزاری دوره آموزش DCS پست‌های فشار قوی توسط متخصصین شرکت مکو

در راستای توسعه دانش در حوزه DCS پست‌های فشار قوی، با حضور کارشناسان ارشد شرکت برق منطقه‌ای خراسان و شرکت بهره‌برداری و تعمیراتی مپنا، متخصصین شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) اقدام به برگزاری دوره ۴ روزه در این حوزه نمود.

با توجه به نیاز نظارت لحظه‌ای دیسپاچینگ بر پست‌های فشار قوی و همچنین کارآمدی و نظارت بالاتر و سهولت کنترل این پست‌ها، نیاز به DCS در پست‌های فشار قوی به یک نیاز حیاتی تبدیل شده است. به طوری که بیش از ۹۰% پست‌های جدید الاحداث کشور DCS هستند.

از این رو، دوره ۴ روزه DCS پست‌های فشار قوی برای اولین بار در ایران با رویکرد طراحی کاربردی سیستم DCS یک پست ۴۰۰ کیلوولت نمونه و با استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط در این حوزه در راستای تعهد شرکت مکو به توانمندسازی حداکثری کارشناسان حوزه برق کشور، توسط مهندس فراهانی و مهندس علامیر برگزار شد.

در این دوره آموزشی ابتدا مفاهیم کنترل و حفاظت پست‌های فشار قوی و همچنین ایجاد سیگنال‌ها در نرم‌افزار DIGSI و ایجاد دیتابیس و برقراری ارتباطات با IED ها و سایر تجهیزات آنالوگ با سیستم اسکادا و HMI توسط مهندس فراهانی و سپس طریقه ساخت رابط کاربری گرافیکی مطابق با استانداردهای دیسپاچینگ ملی و شرکت‌های برق منطقه‌ای توسط مهندس علامیر تدریس شده است.

لازم به ذکر است، با توجه به گران بودن تجهیزات در پست‌های فشار قوی، وجود سیستم‌های کنترل، نظارت و حفاظت در این پست‌ها ضروری است. از آنجائی‌که پست‌های فشار قوی گره‌های شبکه قدرت هستند، عملکرد صحیح تجهیزات هر پست فشار قوی تاثیر عمده‌ای بر عملکرد کل شبکه دارد، بنابراین انجام حفاظت یا نظارت و کنترل دقیق تجهیزات در پست‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟