به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

شرکت مکو میزبان نشست رئیس سازمان بورس و مدیرعامل گروه مپنا

در حاشیه بازدید رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از شرکت‌های تولیدی گروه مپنا در روز سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱، دکتر مجید عشقی با مدیر عامل گروه مپنا و مدیر عامل شرکت مکو به گفت‌وگو نشست.

رئیس سازمان بورس با اشاره به توانمندی‌های گروه مپنا گفت: امروز ارزش مپنا شاید به ۱.۵ میلیارد دلار نرسد اما دانش انباشته، توان تولید و حتی دارایی‌های مادی این شرکت در کشورهای دنیا ده‌ها برابر این مقدار ارزشمند است.

شرکت مکو میزبان نشست رئیس سازمان بورس و مدیرعامل گروه مپنا

وی بیان کرد: در گروه مپنا بیش از ۵۰ میلیون نفر سهامدار مستقیم و عدالت وجود دارد و به نوعی تمام جامعه که مشمول دولت، مردم می‌شود و همچنین کشورهای همسایه، ذی‌نفع این صنعت هستند.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: اگر دانش‌بنیان‌ها با چالش مواجه نبودند و سیگنال‌های کاملا اشتباهی به این صنعت داده نمی‌شد، سرعت رشد صنایعی همچون مپنا، چندین برابر افزایش پیدا می‌کرد.

وی ابراز امیدواری کرد با سیاست‌گذاری صحیح به‌خصوص در حوزه انرژی، آرمان رشد اقتصادی و افزایش تولید محقق شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: نفس و غایت بازدید از صنایع نیز شناسایی پتانسیل‌های تولیدی کشور است و امیدواریم با منتقل کردن مشاهدات واقعیات، تصمیم‌گیری‌های صحیح و دقیق‌تری اخذ بشود.

دکتر عشقی با تاکید بر اینکه علاوه بر پیگیری مطالبات صنایع، موضوع اقتصادی کردن دانش‌های پیشرفته (High-tech)  از دیگر اولویت‌هایمان است، گفت: تجمع نیروهایی که به معنای واقعی کلمه “نخبه” هستند و تمرکز بر دانش به معنای واقعی “بومی” و در ورای مرزهای دانش موجب توسعه بازار گروه مپنا در کشورهای همسایه و حتی کشورهای پیشرفته شده است.

سپس دکتر علی‌آبادی با اشاره به چالش خاموشی در پیک مصرف تابستان گفت: در شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) مجموعه‌های ذخیره‌سازی تولید شده که می‌تواند انرژی را ذخیره کند تا هیچ گاه ساختمان‌ها دچار قطعی برق نباشند.

وی با اشاره به توان احداث نیروگاه‌‎های موبایل در گروه مپنا اظهار داشت: می‌توان برای یک شهر ۱۰۰ هزار نفری در مدت کوتاهی نیروگاه مستقر و برق تولید کرد. این‌ها نیروگاه‌هایی هستند که از پیش ساخته می‌شوند.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به سرمایه‌گذاری این گروه در تولید برق و سایر پروژه‌ها گفت: تنها یکی از پروژه‌های مپنا در خارج از کشور بدون دریافت حتی یک ریال تسهیلات، ۴۰۰ میلیون دلار درآمد برای کشور ایجاد می‌کند. یکی از پروژه‌های مپنا در سوریه نیز توان تولید ۳ هزار مگاوات برق را خواهد داشت.

دکتر علی‌آبادی با اشاره به تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار سیستم‌های کنترل نیروگاه، پالایشگاه و… در شرکت مکو گفت: این سیتسم‌ها همگی هوشمند کنترل می‌شوند و ساخت داخل هستند.

در پایان دکتر عشقی با همراهی دکتر علی‌آبادی و دکتر رفان از مراکز برقی‌سازی، اتوماسیون صنعتی و کنترل فرایند مپنا، مرکز پایش IoT و خانه هوشمند دیجیتال‌سازی و BESS صنعتی بازدید کرد و از نزدیک با دستاوردهای این شرکت در سه حوزه اتوماسیون، برقی‌سازی و دیجیتال‌سازی آشنا شد. 

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟