به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

دکتر غفارزاده در بازدید از توانمندی‌های مکو عنوان کرد

محصولاتی مجوز تولید می‌گیرند که قابلیت صادرات نیز داشته باشند

رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، معاون مرکز هماهنگی اقتصادی وزارت بهداشت و رئیس مرکز مدیریت آمار و انفورماتیک و معاون مرکز وزارت بهداشت با همراهی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت تبسم از شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) بازدید کردند. در ابتدای این بازدید جلسه‌ی معارفه ای برگزار شد و در آن محصولات حوزه پزشکی این شرکت برای حاضرین تشریح گردید.

مدیر عامل شرکت مکو ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان، با اشاره به سابقه این شرکت و فعالیت‌هایی که از ابتدا بر محور داخلی‌سازی تجهیزات کلیدی مورد نیاز صنایع در کشور بنا شده‌اند، هدف از بازدید را ارائه و نمایش توان فنی این شرکت دانش بنیان اعلام کرد و با اشاره به تنوع محصولات، نمونه‌هایی از آنها را که در صنایع مختلف کاربرد استراتژیک دارند را توضیح داد.
سپس دکتر اسدی، معاون مرکز هماهنگی اقتصادی وزارت بهداشت در سخنانی گفت: مسیر توسعه و پیشرفت فقط تکیه بر دانش فنی و داشته‌های ما نیست. بازار، مشارکت مردم و باور آنها نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت کسب و کارها دارد.
دکتر اسدی تاکید کرد: ما در حوزه تولید دارو، محصولات با کیفیتی را تولید کرده‌ایم، حتی استندهای قلبی تولید شده را در اروپا می‌توانیم بفروشیم، اما در ایران نمی‌توانیم. چون نفوذ در بازار یک سواد و یک دانش دیگر است. متاسفانه بیمارستان‌ها خریدهای خود را انجام داده‌اند و از محصولات خارجی استفاده می‌کنند، ضمن این که به صورت خرید مشارکتی اداره می‌شوند. در چنین شرایطی رقابت محصولات داخلی با برندهای خارجی بسیار دشوار می نماید.
معاون مرکز هماهنگی اقتصادی وزارت بهداشت ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم در بخشی که مربوط به حوزه فرهنگی، اجتماعی و بازار محصولات مپنا می‌شود، با شما هم‌فکری کنیم و زیرساخت‌هایمان را به اشتراک بگذاریم تا بتوانیم این قدم مهمی که شما برداشته اید را صیانت کنیم.

پس از آن رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه سلامت در مجموعه مپنا شده است گفت: پیرو جلسه‌ای که در حضور وزیر بهداشت در خدمت شما بودیم، با بخشی از پیشرفت‌های مجموعه شما آشنا شدیم و امروز اینجا هستیم تا از نزدیک با محصولات و امکانات شما بیشتر آشنا بشویم. این فرصت از این جهت مهم است که می‌خواهیم به عمق موضوع برویم و عملیاتی بحث کنیم.
انتظار ما این است که مپنا به موازات تولید، پیگیر اخذ مجوزات لازم هم باشد تا ما هم بتوانیم اولویت‌ها را با مشاوره دادن به مجموعه شما به بهترین شکل پیش ببریم.
ایشان با طبقه بندی اهمیت موضوعات و الویت‌های وزارت بهداشت تشریح کرد: موضوعی که بسیار هم حائز اهمیت است این است که هر تولیدکننده‌ای باید بتواند صادرات داشته باشد. با توضیحاتی که مهندسان شرکت مکو ارائه دادند، حس ما این است که شما موارد را دارید انجام می‌دهید. بنابراین ما نیز آمده‌ایم که ببینیم عمق تولید چقدر است.
وی با اشاره به طبیعی بودن واردات بخشی از تولیدات گفت: این که فقط تولید بشود کفایت نمی‌کند. باید مجوزهای لازم نیز به موازات تولید اخذ شوند. به این شکل ما می‌توانیم هم بحث‌های تکنیکی و فنی آن را انجام دهیم و هم بعدا بحث‌های بالینی آن را دنبال کنیم.
دکتر غفارزاده ادامه داد: در حال حاضر نیاز مبرمی به محصولاتی مثل سی تی اسکن در حوزه درمان است. بنابراین اگر در این حوزه بتوانید به سرعت اقدامات لازم را انجام بدهید ما هم آمادگی داریم تا کارها را تسهیل کنیم. در غیر این صورت ناچار به بحث واردات خواهیم بود.

مهندس حیدری، قائم‌مقام شرکت مکو ضمن ارائه گزارش از اقداماتی که در موضوع اخذ مجوز انجام شده است، توضیح داد: ما اقدامات اولیه را انجام داده‌ایم و بخشی از اطلاعات را در شبکه بارگذاری کرده‌ایم و پس از انجام تست‌های لازم، باقی مدارک را هم بارگذاری خواهیم کرد و قدم بعدی ما انجام تست‌های بالینی بر خواهد بود. همچنین در بحث صادرات نیز، به دنبال اخذ گواهی‌نامه های بین المللی هستیم که موید عزم ما برای تولید محصولاتی با قابلیت صادراتی می باشد.
در پایان از سالن‌های تولید و تست، BESS صنعتی، خانه هوشمند، تولید بوردهای الکترونیک و آزمایشگاه الکترونیک قدرت، مرکز برقی سازی و سالن تولید تجهیزات پزشکی و اولین سی تی اسکن طراحی و تولید شده توسط شرکت مکو بازدید به عمل آمد.

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟