به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

واحد اول نیروگاه گازی آلومینیوم المهدی با استفاده از سامانه های بومی SFC، SEE کنترل، تحریک و راه انداز ژنراتور شرکت مکو به بهره برداری رسید.

با به کارگیری هم‌زمان از سامانه‌های بومی‌سازی شده کنترل MAPCS ، راه‌انداز MAPLCI و تحریک MAPEX واحد اول نیروگاه گازی آلومینیوم المهدی راه‌اندازی شد و این نیروگاه به عنوان اولین نیروگاه تمام ایرانی، در ساعت ۱۹:۰۵ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ با شبکه سراسری سنکرون شد.

بهره‌برداری از این نیروگاه با استفاده از تجهیزات کلیدی داخلی و بومی‌سازی شده، تحقق اهداف و برنامه‌ریزی‌های گروه مپنا در ساخت نیروگاه تمام ایرانی است که به کارگیری سامانه‌های طراحی شده در مراکز اتوماسیون صنعتی و الکترونیک قدرت شرکت مکو، این مهم را در کنار سایر شرکت‌های گروه رقم زده است.

یکی از ویژگی‌های این پروژه استفاده از سامانه راه‌انداز شرکت برق و کنترل مپنا با نام تجاری MAPLCI با توان ۳.۷ مگاوات و ولتاژ ۲۱۰۰ ولت است که برای اولین بار توسط مهندسان جوان و متخصص این شرکت در مرکز الکترونیک قدرت طراحی و ساخته شده است.

در نیروگاه‌های گازی در لحظات اولیه راه‌اندازی، دور کمپرسور به اندازه‌ای نیست که بتواند هوای مورد نیاز برای احتراق را تامین کند. به همین منظور برای راه‌اندازی اولیه توربین واحد‌های گازی، از تجهیزاتی به نام سیستم‌‌های راه‌انداز استفاده می‌شود. در نیروگاه‌ها، سیستم راه‌انداز را با نام SFC می‌شناسند که در حقیقت یک درایو فرکانس متغیر پیشرفته است که با تبدیل ژنراتور سنکرون به موتور سنکرون، تامین گشتاور اولیه راه‌اندازی توربین گاز را برعهده دارد.

دست‌یابی به دانش ساخت و بهره‌برداری از این محصول استراتژیک که نقش حیاتی و بسیار مهم در راه‌اندازی واحدهای گازی دارد، کشور و صنعت نیروگاه را یک گام دیگر به قطع وابستگی به تجهیزات اصلی نیروگاه نزدیک‌تر کرد که از خروج قابل توجه ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد.

سامانه راه‌انداز MAPLCI شرکت مکو به ‌صورت آزمایشی ابتدا در نیروگاه فارس تا دور ۶۰۰ مورد آزمایش قرار گرفت و پس ‌از ارتقای نرم‌افزار کنترل و مانیتورینگ و موفقیت در آزمایش‌های کارخانه‌ای، در نیروگاه المهدی (آلومینیوم) نصب شد. با تلاش و همکاری شبانه‌روزی متخصصین و کارشناسان گروه مپنا و شرکت مکو، پس از یک‌ماه نیروگاه مذکور به عنوان اولین نیروگاه تمام ایرانی ساخت گروه مپنا راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی المهدی هرمزگان دارای دو واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۸۰ مگاواتی است که با اتصال واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی این نیروگاه به شبکه سراسری برق، ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های کشور از مرز ۹۲ هزار مگاوات عبور کرد.

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟