به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

امارات یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان را افتتاح کرد

امارات عربی متحده که کشوری غنی از منابع نفتی است، نیروگاه خورشیدی بزرگ خود به نام “الظفره” را که یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات بهره‌برداری از انرژی خورشیدی در جهان محسوب می‌شود، افتتاح کرد.

این کشور حوزه خلیج فارس که در نظر دارد تولید نفت خام خود را تا سال ۲۰۲۷ از حدود ۳ میلیون بشکه در روز به ۵ میلیون بشکه افزایش دهد، متعهد شده که منابع تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خود را طی هفت سال آینده سه برابر کند.

پروژه عظیم نیروگاه خورشیدی الظفره امارات در وسط بیابان و در ۳۰ کیلومتری جنوب پایتخت یعنی شهر ابوظبی واقع شده و از آن به عنوان “بزرگترین نیروگاه خورشیدی تک سایتی در جهان” یاد می‌شود.

شرکت ملی انرژی ابوظبی (طاقه) و شرکت انرژی آینده ابوظبی (مصدر) در مجموع ۶۰ درصد از سهام این نیروگاه بزرگ را در اختیار دارند و ۴۰ درصد مابقی سهام آن به دو شرکت چینی Jinko Power Technologies  و فرانسوی EDF Renewables  واگذار شده است.

به گفته مدیران این پروژه، پنل‌های فتوولتائیک که در مساحتی بالغ بر ۲۱ کیلومتر مربع نصب شده‌اند، از ظرفیت تولید ۲ گیگاوات برق و تامین انرژی برای ۱۶۰ هزار خانه برخوردارند.

به گفته مدیر عملیات شرکت اماراتی “مصدر”، نیروگاه الظفره چهار میلیون پنل خورشیدی دو طرفه و متحرک را در خود جای داده که توسط ربات‌ها پاکسازی می‌شوند.

این نیروگاه به گفته مسئول شرکت انرژی آینده ابوظبی، مجهز به فناوری‌هایی است که “بازده آن را در مقایسه با نیروگاه‌های خورشیدی عادی حدود ۲۰ درصد افزایش می دهد.”

مدیرعامل شرکت فرانسوی EDF Renewables که از سهامداران پروژه نیروگاه خورشیدی الظفره به حساب می‌آید گفته است: این تاسیسات به جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای تا حدود ۲ میلیون تن در سال کمک می‌کند.

چارلز بای، رئیس شرکت چینی  Jinko Power، دیگر سهامدار این پروژه معتقد است که نقش نیروگاه خورشیدی بزرگ امارات معادل حذف ۸۰۰ هزار خودرو از جاده است.

امارات عربی متحده همچنین وعده داده است که تا سال ۲۰۵۰ به خنثی سازی کربن یا به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای دست یابد، هدفی که تنها به محدود کردن انتشار گاز‌های آلاینده در سطح ملی مربوط می‌شود و تأثیر هیدروکربن‌های صادراتی را شامل نمی‌شود.

بلندپروازی‌های اقلیمی و زیست محیطی اماراتی‌ها اما از دید یک دیده‌بان اقدامات آب و هوایی موسوم به         “”Climate Action Tracker، “ناکافی” اعلام شده است، زیر این پایگاه نظارتی، امارات را به دلیل تلاش برای افزایش تولید سوخت فسیلی که در گرمایش جهانی نقش دارد، مورد انتقاد قرار داده است.

منبع: یورونیوز فارسی

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟