به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

نشست مدیریت ارشد شرکت مکو با اصحاب رسانه در خصوص زیرساخت‌های شارژ خودروهای برقی

نشست خبری مدیریت ارشد شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) با اصحاب رسانه در حوزه زیرساخت‌های شارژ خودرو برقی  روز یکشنبه ۸ بهمن ماه ۱۴۰۲ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و توسعه برند شرکت مکو، در ابتدای این نشست مدیرعامل شرکت برق و کنترل مپنا به شرح آخرین اقدامات انجام شده در راستای ایجاد زیرساخت‌های برقی‌سازی و مراحل شارژ خودروهی برقی پرداخت و اعلام داشت: با حمایت وزارت صمت، توسعه و نصب شارژرها روز به روز در کشور بیشتر شده و به مرور زمان این رویداد سرعت نیز خواهد گرفت.

افزایش تعداد دستگاه های شارژ سریع به هزار تا پایان سال

محمدحسین رفان با بیان اینکه گروه مپنا در راستای مسئولیت اجتماعی و فرابنگاه‌نگری از حدود ۱۰ سال پیش با ایجاد زیرساخت و تولید تجهیزات خودروهای برقی به حوزه برقی‌سازی حمل‌ونقل ورود پیدا کرده است، اظهار داشت: مکو با طراحی و ساخت پیشرانه خودرو برقی، طراحی و ساخت قطعات خودرویی و همچنین ایجاد ایستگاه‌های شارژ و زیرساخت‌های برقی‌سازی تا کنون از چند خودرو برقی طراحی شده در داخل رونمایی کرده‌ است.

رفان با اشاره به تجاری سازی و قرارداد تولید یک خودرو برقی توسط این شرکت افزود: با همکاری یکی از خودروسازان داخلی تولید خودرو‌های برقی را در دستور کار قرار داده‌ایم و بر این اساس ۳۷ هزار دستگاه خودرو برقی را تولید و ۵ هزار دستگاه را سال آینده تحویل خواهیم داد.

 وی ادامه داد: برای تولید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی با شهرداری تهران قرارداد امضا کرده‌ایم که از این تعداد ۱۵ دستگاه تا پایان سال تحویل داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) در ادامه از احداث ۱۲۳ ایستگاه شارژ خودرو برقی توسط این شرکت خبر داد و گفت: از این تعداد  ۳ ایستگاه شارژ در خارج از کشور و اخیرا در کشور ازبکستان و بقیه در داخل راه‌اندازی شده و ۴۰ ایستگاه شارژ نیز در تهران احداث و راه‌اندازی شده و طبق پیش‌بینی‌ها تعداد کل ایستگاه‌ها و شارژرهای دیواری تا پایان سال به حدود هزار ایستگاه خواهد رسید.

رفان یادآور شد: علاوه بر مسیرهای درون شهری، در مسیر تهران اصفهان، تهران مشهد، تهران تبریز و تهران کرمان و با سرمایه گذاری و همکاری برخی شرکا ایستگاه‌های شارژ احداث خواهند شد.

وی درباره برنامه مکو برای توسعه زیرساخت‌های برقی‌سازی در سال آینده گفت: ما در این بخش متولی نیستیم و این بستگی به سیاست کلان کشور دارد اما سیاستی که حداقل برای تهران از سوی شهردار اعلام شده، نصب ۶ هزار شارژر، ۳ هزار اتوبوس و حدود ۴۰ هزار تاکسی برقی برای سال آینده در تهران است.

مدیرعامل شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) همچنین در خصوص تعرفه برق خودروهای برقی بیان کرد: با مطالعاتی که حدود یک سال پیش در این زمینه انجام داده‌ایم پیشنهاداتی را به وزارت نیرو ارسال کردیم و تعرفه نهایی ظرف هفته‌های آینده توسط وزارت نیرو اعلام خواهد شد. اکنون تعرفه‌های برق پلکانی محاسبه می‌شود، این امر سبب شده هزینه‌های خیلی زیادی به دارندگان خودرو برقی تحمیل نشود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که در خصوص قیمت محصولات برقی پرسیده بود، اعلام داشت: با همکاری‌های صورت گرفته وزارت صمت و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال کاربر روی محصولات جدید هستیم و به مرور زمان و با عرضه هرچه بیشتر این خودروها قیمت آنها نیز کاهش پیدا کرده و دسترسی عموم مردم نیز روز به روز به محصولات برقی بیشتر خواهد.

رفان یادآور شد: وزارت نیرو در نظر دارد با نصب کنتورهای اختصاصی شارژ خودرو در منازل، تعرفه‌ای جداگانه‌ برای آنها تعیین کند. احتمال می‌رود که تعرفه برق در این حوزه چیزی بین تعرفه خانگی و تجاری باشد.

وی در خصوص نگرانی‌ها نسبت به تامین برق موردنیاز خودروهای برقی در ماه‌هایی از سال که قطعی برق داریم اظهار داشت: هیچ نگرانی بابت کمبود برق در شرایط پیک تابستان وجود ندارد چرا که میزان برق مورد نیاز خودروهای سواری و تجاری در مجموع حدود ۶۰ مگاوات است در حالی که میزان برق مصرفی در تهران در طول روز ۵ هزار مگاوات است. بنابراین با ورود خودروهای برقی در هر کلاسی به شبکه برق، میزان مصرف برق در بیشترین حالت ممکن تا ۱،۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه این شارژرها به صورت هوشمند عمل کرده و مشکلی از این بابت وجود ندارد و سعی می شود تا با بهره برداری درست این مشکل به حداقل برسد.

مدیرعامل شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) افزود: حتی در ساعات اوج نیاز مصرف برق در شبکه می‌توان با اتصال مراکز شارژ خودرو به شبکه سراسری و قابلیت کنترل از راه دور، محدودیت‌های موقتی را برای میزان برقی که به ایستگاه‌های شارژ ارسال می‌شود ایجاد کرد و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

رفان درباره قیمت بالای خودروهای برقی و ضرورت تخصیص یارانه برای خرید این خودروها اذعان داشت: عمده قیمت خودرو برقی مربوط به باتری است که قیمت باتری طی ۵ سال اخیر به یک چهارم کاهش پیدا کرده است و قیمت خودرو برقی در حال نزدیک شدن به خودروی بنزینی است. از طرفی خودرو برقی هزینه نگهداری کمتر و عمر بیشتری نسبت به خودرو بنزینی دارد. لذا خودرو برقی در بلندمدت گران محسوب نمی‌شود و البته نیاز است دولت نیز تسهیلاتی برای مقرون به صرفه شدن خودروهای برقی تعریف کند.

وی در خصوص تأمین باتری خودروهای برقی در کشور گفت: در این زمینه نیز اقداماتی صورت گرفته و بخش عمده مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید باتری از کشور چین وارد شده اما باتری‌ها در داخل کشور تولید خواهند شد.

مدیرعامل شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) در خصوص زمان تولید و تجاری سازی خودروهای برقی در کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود اولین خودروی برقی تولید داخل در مرحله تجاری اواخر سال آینده وارد بازار شود و تولید با عمق داخلی سازی بالا در حدود یک تا دو سال‌ آینده شکل بگیرد.

رفان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرخودرو مبنی بر ایجاد زیرساخت‌های برقی‌سازی در مناطق آزاد با توجه به اینکه این مناطق پایلوت واردات خودروهای برقی قرار گرفته‌اند، گفت: از حدود یک ماه قبل برای ایجاد زیرساخت‌ها در دو منطقه آزاد قشم و کیش وارد مذاکره شدیم و برای احداث و راه‌اندازی ایستگاه‌های شارژ برق در ایام دهه فجر نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم.

در ادامه این نشست خبری، عادل دمشقی؛ معاون مدیرعامل در کسب و کار برقی سازی شرکت مکو با اشاره به مراحل و چگونگی شارژ خودروهای برقی عنوان کرد: افرادی که از خودرو برقی استفاده می‌کنند با نصب شارژرهای کند یا عادی در تمامی مراکز عمومی می‌توانند هر زمان که به این شارژرها رسیدند از شارژ عادی استفاده کنند. شارژ سریع نیز عمدتا برای تاکسی‌ها که روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر پیمایش دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمن اینکه شارژ سریع برای خودروهای برقی شخصی که به طور متوسط در هفته ۳۰۰ کیلومتر پیمایش دارند، کمتر از۵۰ دقیقه است. لذا شارژ سریع برای خودروهای شخصی چندان کاربردی نیست.

وی با بیان اینکه از طریق اپلیکیشن رزرو شارژ، زمان بندی مشخصی را برای شارژ در اختیار کاربران خودروهای برقی قرار خواهیم داد، افزود: یکی از قابلیت های این اپلیکیشن، رزرو ایستگاه های شارژ به دو شکل لحظه ای و بلندمدت است. رزرو لحظه ای به این شکل است که در صورت اتمام شارژ خودرو برقی در مسیر تردد می توان با استفاده از اپلیکیشن رزرو شارژ از اولین و نزدیک ترین ایستگاه شارژ خالی مطلع شد و به آن مراجعه کرد و در رزرو طولانی مدت می توان از یک هفته قبل برای رزرو ایستگاه شارژ اقدام کرد.

معاون مدیرعامل در کسب و کار برقی سازی شرکت مکو خاطرنشان کرد: در کشورهای بزرگ دنیا جرائم سنگینی برای افرادی که رزرو را انجام داده اما از ایستگاه شارژ استفاده نمی‌کنند در نظر گرفته شده است و ما نیز چنین جرائمی را البته به مقدار کم در نظر گرفته‌ایم چراکه این اقدام موجب ایجاد اختلال در فرآیند شارژ سایر خودروها خواهد شد.

دمشقی تاکید کرد: یکی از ایده‌آل‌های ما در زمینه شارژ، اتصال خودروهای برقی به مرکز مانیتورینگ مکو است تا بتوان با بررسی داده‌های باتری خودرو به کاربران خودروهای برقی پیشنهاد داد به کدام ایستگاه شارژ مراجعه کنند.

معاون مدیرعامل در کسب و کار برقی سازی شرکت مکو در خصوص کارکرد واقعی خودروهای برقی اظهار داشت: کارکرد خودروهای برقی بسته به نحوه استفاده، تعداد سرنشینان، میزان بار، حرکت در سطوح مسطح یا شیبدار متفاوت خواهد بود.

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟