به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

واحد سوم بخار نیروگاه منتظر قائم با سامانه بومی تحریک دینامیک شرکت برق و کنترل مپنا سنکرون‌سازی شد

واحد سوم بخار سیکل ترکیبی نیروگاه منتظر قائم پس از اجرای نوسازی سامانه تحریک واحدهای ۱ و ۲ و رضایت مشتری، با سامانه تحریک دینامیک MAPEX کلاس B شرکت مکو با شبکه سراسری برق سنکرون شد.

با توجه به محدودیت‌های کارفرما و مدیریت شبکه برای راه‌اندازی سریع واحد، این پروژه در کمتر از ۲ ماه پس از ابلاغ اجرا شد. تابلوی بومی‌سازی شده تحریک دینامیک MAPEX کلاس B واحد سوم، در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ آماده و عملیات نصب و راه‌اندازی در ایام نوروز انجام و سنکرون‌سازی آن در تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ با موفقیت انجام شد.

گفتنی است وظیفه اصلی سامانه تحریک‌ مکو که با نام تجاری MAPEX B طراحی و ساخته شده است، کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور سنکرون به‌ عنوان یکی از اجزای اصلی نیروگاه است. این سامانه که در نیروگاه منتظرقائم مورد استفاده قرار گرفته، یک سیستم تحریک توان پایین با جریان نامی ۱۶ آمپری است. عموما از این سامانه برای نیروگاه‌هایی که دارای تحریک دینامیک با دیود چرخان هستند استفاده می‌شود. به این ترتیب که با کنترل جریان بین ۵ تا ۳۰ آمپر جریان‌های بالای تحریک اصلی را کنترل می‌کنند. همچنین فانکشن اصلی AVR ، فانکشن PSS و تمامی محدودکننده‌ها نیز در بخش کنترل این سیستم پیاده سازی شده است.

لازم به ذکر است، نیروگاه منتظر قائم که در سال ۱۳۴۶ در منطقه شهریار احداث شده، شامل چهار واحد بخار، شش واحد گازی و سه واحد سیکل ترکیبی است که در سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۷۹ واحدهای سیکل ترکیبی وارد مدار شدند. این نیروگاه حدود ۳ درصد از تامین برق کشور را بر عهده دارد.

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟