به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

نخستین سامانه ذخیره‌ساز انرژی شرکت برق و کنترل مپنا به بهره‌برداری رسید

سامانه ذخیره‌ساز انرژی Battery Energy Storage System شرکت مکو با حضور مدیران عامل گروه مپنا و شرکت برق و کنترل مپنا در محوطه ساختمان میرداماد شرکت مپنا به بهره‌برداری رسید.

سامانه BESS مکو، دارای ظرفیت ۲۵۰ کیلووات و انرژی یک مگاوات ساعت است که  از توانایی برق‌‎رسانی به میزان ۴ ساعت برخوردار است.

این سامانه دارای قابلیت ذخیره انرژی برق در زمان کاهش تقاضا و تزریق برق به شبکه در زمان مورد نیاز بوده و  متشکل ازچهار کلاستر باتری، مبدل الکترونیک قدرت، سوییچ‌گیر،  سیستم اعلان و اطفاء حریق و … است.

انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان بیشتر شبکه برق، توازن تولید و مصرف  برق در شبکه در ساعات اوج مصرف و ساعات عادی، افزایش راندمان خطوط انتقال و راندمان نیروگاه‌ها و کاهش مصرف سوخت‌های نیروگاهی از جمله قابلیت‌ها و مزایای سامانه BESS  محسوب می‌شود.

در نشست مقدماتی مراسم افتتاح این پروژه در روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳، مدیرعامل شرکت مکو  گفت: برای نخستین بار در کشور، دانش طراحی و ساخت سامانه BESS در شرکت مکو بومی شده  که دارای استانداردها و گواهینامه‌های معتبر است.

محمدحسین رفان افزود: از جمله کاربردهای این سامانه می‌توان به امکان استفاده در مزارع خورشیدی و بادی، مراکز  تجاری و …اشاره کرد و ما آماده تحویل این سامانه به متقاضیان و مشتریان هستیم.

مدیرعامل گروه مپنا نیز در این نشست به طرح موضوعات مختلف در زمینه طراحی، ساخت و وجوه گوناگون سامانه BESS و نیز مزیت‌های اصلی آن پرداخت.

محمد اولیاء اظهار کرد: سامانه ذخیره‌ساز انرژی برق BESS می‌تواند بخشی از نیاز شبکه را به صورت پایدار و پاک تامین کند.

مدیرعامل گروه مپنا تاکید کرد: سرمایه‌گذاری برای ساخت سامانه BESS با هدف توسعه شبکه برق کشور در برنامه مپنا قرار دارد. به همین منظور این سامانه به صورت پایلوت در ساختمان میرداماد شرکت مپنا نصب و بهره‌‎برداری شد.

علی‌رغم این‌که ساختمان شرکت مپنا از همه امکانات لازم برای برق محیط از جمله برق شهری، دیزل ژنراتور و CHP برخوردار است، با این حال رویکرد مپنا آن است که از این پس به ویژه در فصول گرم و تابستان از برق شبکه استفاده نکنیم.

از آنجائی‌که شاهد رشد فزاینده به‌کارگیری سیستم‌های ذخیره ساز انرژی مبتنی بر شارژ و دشارژ باتری در سطح جهان هستیم، می‌توان گفت آینده صنعت برق در گرو این قبیل تکنولوژی‌ها خواهد بود. شرکت مکو نیز برای نخستین بار ذخیره‌ساز خود را مبتنی بر شارژ و دشارژ باتری‌های لیتیوم یون طراحی کرد.

قطع بارهای ناخواسته ناشی از افزونگی مصرف، احتمال بی‌برقی شبکه را کاهش می‌دهد. مبنای طراحی و ساخت این سیستم بر پایه باتری‌های لیتیوم یون با خروجی ولتاژ نهایی ۷۵۰ ولت DC و مبدل‌های دو سویه با قدرت ۲۵۰ کیلو وات است، طراحی ماژولار بکارگرفته شده، امکان ساخت و تولید سیستم BESS را در ظرفیت‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند.

این سیستم علاوه بر امکان استفاده مستقل در صنایع و شبکه‌های توزیع، می‌تواند در مولدهای تجدیدپذیر از جمله مزارع بادی و خورشیدی امکان حصول حداکثر انرژی از منابع تجدیدپذیر را فراهم کند. از کاربردهای دیگر سیستم BESS تامین مصارف داخلی شبکه‌های جزیره‌ای مستقل از شبکه سراسری برق است.

در واقع صنایع با بهره‌گیری از این سیستم می‌توانند با شارژ باتری‌ها در زمان‌های غیر پیک، منبع قابل‌اطمینانی را جهت استفاده در شرایط پیک شبکه برق و یا زمانی‌که استفاده از شبکه برق با محدودیت روبرو هست به‌کار گیرند و با افزایش ضریب اطمینان، از اختلال در تامین برق مصرفی و در نتیجه مختل شدن تولید در آن صنایع جلوگیری کنند. سیستم BESS شرکت مکو با به کارگیری مبدل‌های توان با تکنولوژی روز و تامین بازدهی بالای ۹۵ درصد، کارایی بالایی در کنترل و تثبیت ولتاژ دارد.

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟