به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

رونمایی از سامانه بومی‌سازی شده راه‌انداز ژنراتور نیروگاهی با حضور وزیر محترم نیرو

وزیر نیرو در بازدید از توانمندی‌های گروه مپنا و شرکت برق و کنترل مپنا:

طراحی و ساخت سامانه راه‌انداز ژنراتور نیروگاهی مپنا به دست متخصصان جوان ایرانی آخرین حلقه از خودکفایی در صنعت نیروگاهی را کامل کرد

علی‌اکبر محرابیان با همراهی محمد اولیا، محمد حسین رفان و جمعی از مدیران ارشد صنعت برق و گروه مپنا روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در بازدید از کارخانه‌های گروه مپنا از سامانه راه‌انداز ژنراتور نیروگاهی بومی سازی شده در شرکت برق و کنترل مپنا با نام تجاری MAPLCI رونمایی کرد.

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز کارگر به عموم کارگران کشور اظهار کرد: این بازدید در راستای تقدیر و تشکر از همکارنمان در مپنا است. قبلا تمام اجزاء، قطعات، علوم و فناوری نیروگاه‌های ما به ویژه نیروگاه‌های گاز و سیکل ترکیبی به طور کامل داخلی شده بود. تنها در سامانه راه‌اندازی ژنراتورهای گاز (SFC)  نقص داشتیم. یعنی تجهیزی که به ژنراتور در مرحله راه‌اندازی کمک می‌کند تا به دور اولیه برسد تا بتواند وارد شبکه بشود. امروز هم شاهد بهره‌برداری از آخرین حلقه تولید نیروگاهی کشور هستیم. یعنی پس از اتمام مراحل تست این سامانه، امروز ما بهره‌برداری صنعتی آن را انجام دادیم. خوشبختانه طراحی و اجرای آن کاملا توسط متخصصین گروه مپنا و پژوهشگاه نیرو انجام شده است که تقدیر و تشکر می‌کنیم از مدیر عامل، هیئت مدیره، مدیران و کارشناسان دلسوز گروه مپنا که این جزء آخر را هم داخلی سازی کردند. این تجهیز در دو نیروگاه نصب شده است.

وزیر نیرو اذعان کرد: امروز می‎توانیم با کمال افتخار بگوییم که نیروگاه‌های ایرانی به طور کامل ایرانی است. این تجهیز مهمی که بعضا توسط برخی شرکت‌ها سیاست‌گذارهای اقتصادی و بعضا غیرحرفه‌ای روی آن می‌کردند، امروز دیگر کاملا داخلی هست و نکته جالب اینست که برخی از کشورها تقاضای خرید و تامین از ایران را دارند.     

محرابیان اضافه کرد: گروه مپنا جزو افتخارات صنعت کشور است و در حال حاضر نقش بسیار مهمی در اجرای انواع نیروگاه‌ها در سطح کشور و حتی خارج از کشور را دارد و پروژه‌های متعددی تحت عنوان صدور خدمات فنی و مهندسی به اقصی نقاط کشور دارند و بحمداله روز به روز مطابق نیاز کشور و نیاز روز دنیا این گروه مسیر پیشرفت و تعالی رو طی می‌کند. از این بابت ما مفتخر هستیم و به طور کامل حمایت می‌کنیم تا این مسیر به طور کامل طی بشود.

شایان ذکر است، تا کنون تعداد ۵ سامانه راه‌انداز در نیروگاه‌های گازی المهدی، گل گهر و اردکان به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات طراحی، نصب و راه‌اندازی شده است و امکان تولید آن برای نیروگاه‌های تا توان ۵ مگاوات را دارد. بردهای کنترلی سرعت بالای بومی به همراه نرم افزارهای بومی از مزیت‌های راه‌انداز بومی شرکت مکو است که قابلیت راه‌اندازی چندین ژنراتور از طریق یک SFC واحد با استفاده از اتصال به سیستم کراسینگ برد را دارد. از دیگر ویژگی‌های این سامانه قابلیت دورگیری مجموعه توربین و ژنراتور از سرعت‌های پایین و قابلیت کارکرد در حالت‌های کاری مختلف است.

سامانه راه انداز مپنا (MAPLCI)، مبدل فرکانسی پیشرفته‌ای است که با تبدیل ژنراتور سنکرون به موتور سنکرون در لحظات اولیه دورگیری مجموعه توربین و ژنراتور، تامین نیروی اولیه راه‌اندازی ژنراتور گاز را برعهده دارد. این سامانه به منظور راه‌اندازی توربین گاز با استفاده از سامانه کنترل پیشرفته SFC در شرکت مکو طراحی و ساخته شده است.

بدین ترتیب که در ابتدا با دریافت انرژی الکتریکی از شبکه، ژنراتور به عنوان یک موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توربین گاز راه‌اندازی می‌شود. SFC  برق متناوب ورودی را به برق DC تبدیل کرده و به منظور تطبیق فرکانس برق ورودی به ژنراتور به عنوان راه‌انداز آن را مجددا به جریان متناوب با فرکانس مورد نیاز دور توربین در مراحل راه‌اندازی تبدیل می‌کند.

در حقیقت SFC یک مبدل AC/DC/AC است که فرکانس ورودی آن ۵۰ هرتز و فرکانس خروجی آن از صفر تا ۳۵هرتز متغیر است. عملیات راه اندازی از دور صفر یا ترنینگ‌گیر با SFC آغاز شده و تا دور ۶۰۰ rpm با پاشش سوخت و برقراری شعله و افزایش شتاب گیری همزمان با تولید انرژی مکانیکی در توربین ادامه پیدا می‌کند و نهایتا تا رسیدن به دور rpm 2100 توربین را همراهی می‌کند و سپس از مدار خارج می‌شود. پس از رسیدن توربین به دور نامی، ژنراتور به عنوان تولیدکننده انرژی الکتریکی، در مدار قرار می‌گیرد و وظیفه اصلی خود را که تولید انرژی الکتریکی است به عهده می گیرد.

وزیر نیرو همچنین از مرکز اتوماسیون صنعتی، تولید و تست، زیرساخت شارژ، خانه هوشمند مپنا، ذخیره‌ساز انرژی مپنا، نیروگاه خورشیدی مکو، مرکز الکترونیک قدرت و خط تولید بوردهای الکترونیکی بازدید کرد و با سایر محصولات و تولیدات بومی این مراکز آشنا شد.    

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟