به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

وزیر نیرو: رفع ناترازی انرژی و اصلاح سرمایه‌گذاری باعث رشد تولید، افزایش رفاه و رفع نیازهای کشور می‌شود

وزیر نیرو روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ با رونمایی از سامانه راه‌انداز ژنراتور بومی شرکت برق و کنترل مپنا، در جمع خبرنگاران اذعان کرد برای رفع ناترازی انرژی برنامه‌هایی در دولت سیزدهم تدوین شده است و باید مسیر  رویکردهای سرمایه‌گذاری برای رشد تولید، افزایش رفاه و رفع نیازهای اصلاح شود.

محرابیان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ناترازی در صنعت برق گفت: در خصوص ناترازی مستحضر هستید در طی عملکرد دولت سیزدهم با کار بسیار خوبی که در اقصی نقاط کشور توسط هم سرمایه‌گذاران و هم همکاران ما در صنعت برق و هم به ویژه گروه مپنا انجام شده، بیش از ۸۵۰۰ مگا وات به ظرفیت برق کشور افزوده شده است. البته میزان ناترازی و میزان رشد مصرف به ویژه در بخش صنعت کشور با توجه به رشد تولید، بیش از این‌ها هست. از این رو پروژه‌های متعددی در نیروگاه‌های کشور برنامه شده که با یک زمان‌بندی و انظباط خوبی در حال پیگیری است. به طوری‌که هر چند روز یک بار و هر چند ماه یک بار شاهد بهره‌برداری از نیروگاه‌های کشور مطابق برنامه هستیم. هر چند که تامین مالی این پروژه‌ها سخت هست و ضرورت دارد که با حمایت‌هایی که در بخش‌های مختلف به ویژه نهادهای مالی، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی انجام می‌شود، بتوانیم پروژه‌ها را به زمان خودش برسانیم. صندوق توسعه ملی مسئول تامین مالی طرح‌هایی است که باعث توسعه ملی می‌شود. توسعه ملی تابع تامین انرژی است. نمی‌شود در بخش‌هایی مثل فولاد، پتروشیمی، نفت و گاز و صنایع پرمصرف سرمایه‌گذاری کرد ولی برای تامین مالی نیروگاه‌ها تدبیری نداشته باشیم. 

وی مهمترین نیاز امروز کشور را رفع ناترازی انرژی و سرمایه گذاری در این بخش دانست و گفت: امیدواریم مسیر رویکردهای سرمایه‌گذاری برای رشد تولید، افزایش رفاه و رفع نیازهای کشور اصلاح شود.

وزارت نیرو با ارائه گزارشی از اقدام‌های انجام شده در تابستان سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اعلام کرد: وزارت نیرو در تابستان سال ۱۴۰۳ با ۱۸۰ اقدام برای مدیریت اوج مصرف بار آماده شده است. در این ۱۸۰ اقدام بخش‌های مختلف دیده شده است که یکی از این  بخش‌ها ناطر بر بخش تولید و عرضه است که شامل توسعه نیروگاه‌ها، توسعه خطوط، شبکه و پست‌های متعدد می‌شود و در اقصی نقاط کشور یا اجرا شده و یا در مراحل پایان کار است. در بخش نیروگاهی هم تقریبا نصف پروژه‌ها تا به امروز سنکرون شده و الباقی هم طی دو ماه آینده با شبکه سنکرون خواهد شد. تلاش شده نیروگاه‌های موجود هم به ویژه حرارتی و برق‌آبی به موقع تعمیر و بازسازی و یا ارتقاع توان داده بشود.

محرابیان با وسیع خواندن کار در حوزه مدیریت مصرف و مشارکت مصرف کنندگان و مشترکان برق در این زمینه گفت: منظور ما از کاهش مصرف، کاهش رفاه نیست، بلکه کاهش مصارف مازاد است. تلاش وزارت نیرو این است تا اوج مصرف بخش‌های مختلف را از هم جدا کنیم. یعنی اوج مصرف خانگی با اوج مصرف اداری و اوج مصرف صنایع ما با هم متفاوت بشود.

وی ادامه داد: تولید صنعت تابع تامین انرژی هست. در صدد هستیم انرژی مورد نیاز صنایع را در ساعات متفاوت تامین کنیم. در سال گذشته با مدیریت درست توانستیم برای اولین بار میزان تامین برق برای صنایع را از میزان برق خانگی افزایش دهیم. در بخش صنایع، قانونی داریم که صنایع انرژی‌بر باید خودشان نیروگاه احداث کنند و اگر کسری برق داشته باشند، تامین برق آن‌ها در اولویت آخر قرار دارد. در حال حاضر ۵ واحد نیروگاه‌ در صنایع به بهره‌برداری رسیده و در حال تولید برق برای صنایع هستند. دو واحد در سمنان، دو واحد در فولاد مبارکه و یک واحد هم در آلومینیوم المهدی هرمزگان. در ماه‌های آینده هم شاهد بهره‌برداری از چند واحد دیگر خواهیم بود. با وضع قوانین مناسب در مجلس و حمایت آن توسط دولت و اجرای آن توسط صنعت برق، امروز تولید برق از یک تولید غیراقتصادی به یک تولید کاملا اقتصادی رسیده است.      

گالری تصاویر خبر
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟