به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

امضای قرارداد تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی میان شرکت شتاب و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

جدیت شهرداری تهران در تحقق حمل و نقل برقی عمومی

قرارداد تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی شهری میان شرکت تولید اتوبوس برقی پارسان (شتاب) و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به نمایندگی از شهرداری تهران در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۴۰۲ به امضا رسید.

در آئین امضای این قرارداد، دکتر علیزاده مدیر‌عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، دکتر رفان رئیس هیات مدیره شرکت شتاب و مهندس مرادی، مدیرعامل شرکت شتاب در محل اداره مرکزی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در حضور جمعی از مدیران ارشد شهرداری تهران، شرکت مکو و گروه صنعتی و تولیدی عقاب افشان، قرارداد تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی را امضا کردند.

این قرارداد در راستای تجهیز ناوگان کشور به اتوبوس‌های برقی و با هدف حرکت به سمت برقی‌سازی حمل و نقل عمومی همگام با کشورهای توسعه‌یافته، بهره‌مندی از هوای پاک با کاهش تولید آلاینده‌ها، کاهش میزان مصرف سوخت دیزل، کاهش هزینه‌های بهره‌برداری ناوگان حمل ونقل عمومی، هوشمندسازی این ناوگان و اشتغال‌زایی فناورانه و تولیدی در کشور منعقد شد.

شهرداری تهران نیز به عنوان یک سازمان پیشرو در مدیریت هوشمند شهری، در زمینه تحقق حمل‌ونقل برقی عمومی تا کنون اقدامات مهمی انجام داده است.

لازم به ذکر است شرکت تولید اتوبوس برقی پارسان (شتاب) با مشارکت یکی از ارکان اصلی صنعت برق کشور، گروه مپنا و قطب اصلی صنعت اتوبوس‌سازی کشور، گروه تولیدی و صنعتی عقاب افشان در راستای سرعت بخشیدن به توسعه حمل و نقل پایدار با مأموریت طراحی، تولید و فروش وسایط نقلیه تجاری الکتریکی سازگار با محیط زیست در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ شروع به کار کرده است.

محصول این مشارکت، اتوبوس برقی شرکت شتاب با نام تجاری زیما است که در سال ۱۴۰۰ معرفی و هم اکنون پس از اخذ استانداردهای لازم، آماده حضور در سیستم حمل‌ونقل عمومی کشور شده است.

این اتوبوس برقی، یک محصول کاملاً بومی است که با بهره‌گیری از ابزارهای نوین مهندسی، منطبق با اصول طراحی در سطح بین‌المللی توسعه یافته است. طراحی بدنه زیما در گروه تولیدی صنعتی عقاب افشان و پیشرانه الکتریکی آن در گروه مپنا انجام شده و در شرکت «شتاب» به عنوان یک شرکت مشترک تولید می‌شود.

زیما که در طراحی خود از بدنه و شاسی یکپارچه بهره می‌برد، بر بستر مهندسی مدیریت چرخه عمر محصول تولید شده که در کشور بی‌نظیر است. علاوه بر ویژگی‌های ساختاری ظاهری مانند نداشتن پله در راهرو و ورودی که تردد مسافران را تسهیل می‌کند، این اتوبوس برقی ویژگی‌های مهمی مانند هوشمندی، اتصال به مرکز داده، بازگشت انرژی، شیوه‌های شارژ سریع، سامانه‌های نمایشگر پیشرفته و سامانه‌های خنک‌کاری به‌روز طراحی شده بر اساس اقلیم ایران را دارا است. همچنین، این اتوبوس قابلیت به‌کارگیری در خطوط مختلف اتوبوس‌رانی با پکیج‌های متفاوت باتری را بر اساس سفارش مشتریان دارد.

علاوه بر این، زیرساخت طراحی و توسعه این محصول به گونه‌ای است که با برترین محصولات دنیا در این حوزه رقابت نموده و توان صادرات به کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه‌یافته را خواهد داشت.

گالری تصاویر خبر:
اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟