به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

بازدید معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا از شرکت مکو

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) از مراکز و سالن‌های تولیدی شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) بازدید کرد

روز سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱ مهندس کمانی معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) از شرکت مکو بازدید به عمل آورد. در این بازدید دکتر رفان، مدیر عامل شرکت مکو؛ ضمن خیر مقدم به میهمانان، به معرفی حوزه های تخصصی شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (شامل کسب و کارهای انرژی، اتوماسیون، برقی‌سازی، دیجیتال‌سازی، الکترونیک قدرت و پست و دیسپاچینگ) پرداخت. همچنین از آخرین دستاوردها و محصولات دانشی و بومی‌سازی شده ارائه‌ی مختصری صورت گرفت.

در ادامه دکتر دمشقی از روند احداث یک ایستگاه شارژ در پژوهشکده نیرو و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، گزارشی را ارائه کرد. وی با اشاره به تفاوت تعرفه‌های برق در چرخه انرژی پاک در دنیا، به روند تعیین تعرفه برق خروجی ایستگاه‌های شارژ با وزارت نیرو و لزوم حضور یک نماینده از ساتبا پرداخت.

مهندس کمانی ضمن تقدیر از فعالیت‌هایی که در شرکت مکو در حوزه‌های مختلف انجام شده است، اشاره‌ای به برنامه توسعه‌ای نیروگاهی ساتبا در حوزه پست و مانیتورینگ و کنترل کرد و گفت: تقریبا ۱۵۰۰ مگا وات این برنامه مشخص شده است و تا یک ماه آینده این عدد به حدود ۴۰۰۰ مگا وات نیروگاه خورشیدی خواهد رسید که همه‌ی آن نیاز به بخش نیروگاهی شامل پست و کنترل دارند. با توجه به ظرفیت‌هایی که در شرکت مکو دیده شد، انتظار می رود پکیجی را خاص نیروگاه خورشیدی آماده کنید و در آن تفاوت‌های کنترلی نیروگاه‌های خورشیدی با سایر نیروگاه‌ها را هم ببینید. در واقع این شرکت می‌تواند به عنوان یک شرکت تخصصی در ارائه پکیج کنترلی نیروگاه‌‌های خورشیدی نقش‌آفرینی کند. 

وی با اشاره به موضوع مهم اینورترها ادامه داد: لازم است تا این موضوع به صورت تخصصی بین شرکت مکو و ساتبا بررسی شود. چرا که اهمیت موضوع اینورترها تا جایی است که ساتبا این آمادگی را دارد تا خط تولید اینورترهای مورد نیاز را راه‌اندازی کند.

لازم به ذکر است سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) در جلسه آذر ماه سال ۱۳۹۵ به تصویب و از ادغام سازمان انرژی های نوایران (سانا) و سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)، به وجود آمد. این سازمان به منظور ارتقای بهره‌وری انرژی و استفاده هرچه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک و کاهش تلفات انتقال، توزیع و مصرف انرژی در کشور تشکیل شده است.

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟