به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

حضور شرکت مکو در نمایشگاه تخصصی کنفرانس ملی اتوماسیون برق و کنترل صنعتی همزمان با همایش ملی روشنایی و مدیریت انرژی

به دنبال حضور شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا در اولین همایش منطقه‌ای کنترل و ابزار دقیق در سال ۱۳۹۳ که دانشگاه صنعتی اراک برگزار کننده آن بود، این شرکت در همایش ملی روشنایی و مدیریت انرژی و کنفرانس ملی اتوماسیون برق و کنترل صنعتی که همزمان با نمایشگاه جانبی مهندسی برق و مدیریت انرژی بود شرکت کرد. این دوره که با حضور اعضای برجسته علمی کشور، مدیران و متخصصان صنعت برق و انرژی از ۲۶ استان کشور همراه بود را برگزار کرد.\"۱\"شرکت مکو با اختصاص ۲۴ متر مربع فضای نمایشگاهی اقدام به معرفی هرچه بیشتر این شرکت و گروه مپنا و محصولات و توانمندی های خود نمود و با نمایش دموی سامانه MAPCS به مخاطبین و بازدیدکنندگان از غرفه به سوالات آنها پاسخ داد. از اهداف این کنفرانس می توان به بحث و تبادل نظر در زمینه آخرین چالش های علمی و صنعتی، مهارت افزایی و تشویق به حمایت از تولید ملی در پرتو ارتباط مستمر صنایع تولیدکننده و دانشگاه ها، قناعت مصرف کنندگان جهت استفاده از تولیدات ملی، ارتقای بیش از پیش جایگاه علمی و صنعتی استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشور اشاره کرد.

این کنفرانس و همایش ملی با همکاری مادی و معنوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شرکت توانیر، پژوهشگاه نیرو، انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران (شاخه استان مرکزی)، شرکت توزیع برق استان مرکزی، شرکت برق منطقه ای باختر، شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو)، شرکت شایان برق، شرکت آلومینیم ایران، سازمان صنایع و معادن استان مرکزی، شرکت لجور، شرکت پتروشیمی شازند، پالایشگاه امام خمینی شازند، نیروگاه شازند، شرکت ماشین سازی اراک، شرکت گیربکس رهنما، شرکت پارس جهد و همکاری دانشگاه های علم و صنعت ایران، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس اراک و تفرش برگزار گردید.

\"۲\"

سخنرانان کلیدی کنفرانس آقایان دکتر علیپور مدیرکل دفتر فنی انتقال شرکت توانیر و دکتر لطیف رئیس مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی و مهندس کبریایی مدیرکل سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) در محور های کنفرانس به ایراد سخن پرداختند.

\"۳\"

در این کنفرانس ۵ میز گرد تخصصی به شرح ذیل برگزار شد:

 • اتوماسیون صنعتی: در این میز گرد چالش ها و راهکارهای تحقق اقتصاد دانش بنیان، تجاری سازی و بومی سازی در صنایع اتوماسیون و ابزار دقیق مورد بحث قرار گرفت و بر ساخت داخلی تجهیزات اتوماسیون نظیرHMI و PLC به صورت ماژولار و برونسپاری تاکید گردید.
 • ابزار دقیق: در این میزگرد تبیین وضعیت فناوری و لزوم ساخت حسگرها، عملگرها و آنالایزرهای پیشرفته مطرح گردید و برکنترل کیفی و رعایت استانداردها و اخذ گواهی نامه های معتبر توسط سازندگان داخلی تجهیزات ابزاردقیق به منظور توسعه پایدار بازار تاکید شد.
 • اتوماسیون شبکه های قدرت: موارد مورد بحث در این میزگرد شامل، اتوماسیون جامع و مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق با سیستم های گسترده DCS به منظور افزایش بهره وری و کاهشی قیمت تمام شده انرژی می باشد و در پایان بر مزایای استفاده از DCS (شامل افزایش دسترسی و قابلیت اطمینان، کاهش هزینه های بهره برداری) و پروژه های دانشگاهی در زمینه پروتکل IEC 61850با هدف بومی سازی فناوری ساخت DCS تاکید گردید.
 • الکترونیک قدرت: محورهای مورد بحث این میزگرد عبارت بودند از: راهکارهای ارتقاء صنایع الکترونیک قدرت در تولید، انتقال و توزیع مؤثر انرژی برق، عمل به استاندارد، همکاری بین المللی، انتقال دانش فنی، دستیابی به زیرساخت ها، حمایت از پایان نامه های کاربردی که در پایان بر تشویق صنایع و دولت در سرمایه گذاری حوزه های دارای ارزش افزوده در الکترونیک قدرت تاکید گردید.
 • انرژی روشنایی: در این میزگرد مدیریت صرف انرژی و اقتصاد مقاومتی (فرمان ها ۴ و ۱۵)، معرفی دیودهای ارگانیک، تولید نورهای متفاوت با LED، رفع معایب قیمت بالا و وابستگی حرارتی LED، ارتقاء محاسن LED شامل طول عمر، مصرف پایین LED و لزوم استفاده از نور طبیعی تا حد امکان مورد بحث قرار گرفت.

در این کنفرانس ۷ کارگاه آموزشی نیز به شرح ذیل تشکیل گردید:

 • کارگاه روشنایی مدرن
 • کارگاه تهیه طرح های توجیه مدیرت انرژی با رویکرد اقتصاد
 • کارگاه آموزش کاربردی نرم افزارهای شبیه سازی روشنایی شهری
 • کارگاه Valve Sizing
 • کارگاه PLC Delta
 • کارگاه طراحی، پیاده سازی و تنظیم کنترل PID
 • کارگاه کیفیت توان

همچنین ۳۱ مقاله از بین مقالات ارسال شده از دانشگاه های سراسر کشور در چهار اتاق موازی با محورهای کنترل کلاسیک، هوش محاسباتی، کنترل صنعتی و ارائه دستاوردهای سیستم های تولید و توزیع انرژی و الکترونیک قدرت ارائه گردید.

محور های همایش

کنترل صنعتی:

دانش فنی ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی و مدلسازی و شناسایی سیستم ها

ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی

روش های نوین و کاربردهای بین رشته ای علم کنترل

کاربردهای کنترل و ابزار دقیق در شبکه های توزیع، شهرها و ساختمان های هوشمند

اتوماسیون سیستم های قدرت:

اتوماسیون شبکه‌های توزیع

مدیریت مصرف و شبکه‌های هوشمند

واحدهای تولید پراکنده و منابع انرژی تجدیدپذیر

حفاظت و ایمنی در شبکه‌های قدرت

فناوری اطلاعات و GIS در سیستم‌های قدرت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟