به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

اولین اتوبوس برقی ناوگان حمل و نقل شهر مشهد به دست متخصصان جوان شرکت مکو به حرکت درخواهد آمد

همزمان با روز حمل و نقل و ترافیک و در همایش \”تخصصی حمل و نقل و ترافیک\” با عنوان حمل و نقل انسان محور، گامی جدید در حوزه حمل و نقل پاک برداشته شد و قراردادهای \”برقی سازی یک دستگاه اتوبوس دیزلی و مطالعات برقی سازی خط یکBRT مشهد\” و همچنین \”طراحی و ساخت سه واحد ایستگاه شارژ خودروهای برقی شهرداری مشهد\” بین شرکت مکو و شهرداری مشهد به امضا رسید.

در این همایش که جمع کثیری از مسئولان شهری، شورای شهر، پلیس راهور و شهرداری مشهد مقدس حضور داشتند معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد در حاشیه انعقاد این قرارداد گفت: \”برای نخستین بار در کشور قرار است اتوبوس برقی تبدیلی ساخته شود و شهرداری مشهد این مهم را با توانمندی های گروه مپنا پیش خواهد برد.

خلیل ا… کاظمی با بیان اینکه هزینه اجرای این پروژه را شهرداری مشهد پرداخت می‌کند، افزود: \”بر اساس تفاهمی دیگر، ایستگاه شارژ خودرو‌های برقی در پایانه مسافربری امام رضا (ع) احداث می‌شود که سامانه های ساخت گروه مپنا در این جایگاه مستقر خواهد شد.

معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز گروه مپنا را به عنوان یک شرکت بزرگ نیروگاه ساز معرفی کرد که با ورودش به حوزه های حمل و نقل ریلی و جاده ای، تحول چشم گیری را به وجود آورده است و موضوع برقی کردن اتوبوس های شهری را گام مهمی در مسیر استفاده از انرژی های پاک و حفاظت از محیط زیست برشمرد.

آل شیخ گفت: \”حرکت در مسیر تولید انرژی های پاک برای استان خراسان و شهر مشهد که شرایط آلایندگی آن به عنوان یک کلان شهر نگران کننده است، اهمیت زیادی دارد. اما شیب بندی مناسب این شهر امکان استفاده از اتوبوس های برقی را فراهم کرده است و بررسی های انجام شده، مسیرها را برای اجرای این قرارداد باز می کند. همزمان بحث توسعه ناوگان برقی شهری و ایستگاه های شارژ با قرارداد دیگری که با گروه مپنا امضا می شود، محقق خواهد شد.\”

مدیر عامل شرکت برق و کنترل مپنا نیز ضمن تشکر از مسئولین شهرداری مشهد که با علاقه و جدیت، بسیار نوآورانه و خلاق گام های مهمی در هوشمندسازی این شهر و استفاده از فناوری های بومی در جهت استفاده از منابع پاک و حفظ محیط زیست برداشته اند، گفت\” ورود گروه مپنا به حوزه برقی سازی عمری دو ساله دارد. برقی سازی موضوعات مختلفی را در بر می گیرد. یکی از این موضوع ها خودروهای برقی هستند، اعم از تاکسی، خودروهای شخصی و اتوبوس. البته ما برای آینده، کامیون های برقی را نیز برنامه ریزی کرده ایم.\”

دکتر رفان ادامه داد: \”مسئله دیگر موضوع زیرساخت ها برای بهره گیری از خودروهای برقی است. ما در گروه مپنا برای زیر ساخت ها هم برنامه ریزی کرده ایم و در اوایل سال ۹۸ با هدف فرهنگ سازی اولین ایستگاه شارژ خودروهای برقی را در محل برج میلاد تهران افتتاح کردیم. امید داریم اولین ایستگاه شارژ خودروهای برقی در شهر مشهد را هم به موجب قرارداد منعقد شده احداث و آماده بهره برداری کنیم. این ایستگاه شارژ، هم اتوبوس نمونه سازی شده قرارداد اول و هم خودروهای برقی دیگر را شارژ خواهد کرد.\”

وی ادامه داد: \”با هدف برقی سازی شهر مشهد مقدس، یک طرح مطالعاتی جامع هم داریم که در قالب قرارداد دیگری، تهیه و در اختیار شهرداری مشهد قرار خواهد گرفت.\”

لازم به ذکر است سازمان اتوبوسرانی مشهد تعداد ۱۶۹۷ اتوبوس دارد که در ۱۳۶ خط که ۵۷ خط آن به بخش خصوصی واگذار شده است، فعال می باشند. همچنین خط یک بی آر تی ۹۹ دستگاه اتوبوس دارد که ماهانه به طور متوسط بیش از ۲ میلیون و پانصد هزار نفر را در طول ۱۳ و نیم کیلومتر این خط جابجا می کنند.

ناوگان تاکسیرانی این شهر نیز با ۱۲۴۹۲ دستگاه تاکسی در ۱۶۳ خط به صورت مبادی ورودی، بیسیم، خطوط و گردشی موقعیت مناسبی برای برنامه ریزی در طرح های برقی سازی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟