به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

واحد بخار سیکل ترکیبی نیروگاه پرند نیز با استفاده از سامانه MAPCS به دست مدافعان پایداری صنعت برق کشور در گروه مپنا با شبکه سراسری کشور سنکرون و در مدار قرار گرفت

همزمان با سالروز روز جمهوری اسلامی ایران و با سعی و تلاش مهندسین و متخصصان جوان و متعهد شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا دومین واحد بخار سیکل ترکیبی نیز با استفاده از سامانه کنترل بومی MAPCS در واحد سوم نیروگاه پرند مورد بهره برداری قرار گرفت و با شبکه سراسری سنکرون شد.

راه اندازی و کامیشنینک واحد سوم نیروگاه پرند که از سال قبل شروع شده بود و به عنوان پایه و اساس واحدهای بخار با سیستم کنترل بومی MAPCS شناخته می شد، پس از طی مراحل بسیار پیچیده و حساس در شرایطی مورد بهره برداری قرار گرفت که کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا درگیر مسائل بهداشتی و درمانی بود و شرکت ها و کارکنان آن ها به دلیل رعایت فاصله گذاری فیزیکی و قطع زنجره انتقال ویروس و همچنین ایام نوروز، تعطیل بودند و با این اقدام، افتخاری دیگر در ۱۲ فروردین سال جدید رقم خورد و با راه اندازی این واحد توسط مهندسان جوان گروه مپنا، استفاده از سامانه بومی اتوماسیون و کنترل فرایند مپنا به ثبات بیشتری رسید  و گام در مسیری بین المللی نهاد.

 

لازم به توضیح است بخش بخار این نیروگاه ۹۴۲ مگاواتی، مشتمل بر سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتیE-Type  ، شش واحد بویلر بازیاب حرارتی  (HRSG)، سیستم خنک کننده از نوع  ACC، پست ۴۰۰ کیلوولت و ۳٫۵ کیلومتر خط انتقال ۴۰۰ کیلوولت است که نقش پر رنگی در تامین برق پایدار استان تهران و همچنین اتصال شبکه مرکز به شمال کشوردارد. لذا با توجه به حساسیت های موجود، دقت عمل ها و تمهیدات ویژه ای برای آن دیده شده است. به همین جهت این واحد بخار به عنوان مرجعی برای استفاده از سامانه کنترل MAPCS در واحدهای بخار سیکل ترکیبی شناخته می شود.

شایان ذکر است برای اولین بار سیستم تحریک واحد بخار با نام تجاری MAPEX نیز در این نیروگاه توسط شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) بومی سازی شده و نصب و راه‌اندازی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟