به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

نیروگاه بخار شهرستان ایرانشهر با سامانه بومی تحریک استاتیک MAPEX راه‌اندازی خواهد شد

با ابلاغ شرکت تولید نیروی برق زاهدان پروژه‌ی “طراحی، تامین، نصب و راه‌اندازی سیستم تحریک استاتیک (MAPEX) واحد ۶۴ مگا واتی نیروگاه بخار ایرانشهر” به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) واگذار شد.
در راستای اعتماد و توجه به ساخت داخل و استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی شرکت های ایرانی در تأمین نیازهای کشور، شرکت مکو با کسب امتیاز فنی بالا و قیمت کاملا رقابتی، طراحی، تامین، نصب و راه‌اندازی سیستم تحریک استاتیک را به عنوان دومین پروژه غیر مپنایی در حوزه یاد شده، برعهده گرفت.
لازم به ذکر است نیروگاه ایرانشهر با ظرفیت تولید ۷۴۰ مگا وات شامل ۲ نیروگاه مجزا از هم است که نیروگاه قدیم از نوع نیروگاه بخار و نیروگاه جدید از نوع سیکل ترکیبی است.

از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین حلقه‌‌های کنترلی در نیروگاه‌های برق، حلقه‌‌ی کنترل گاورنر و ولتاژ ژنراتور است. سامانه تحریک، ‌وظیفه کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور سنکرون را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت و نقش مهمی که این سامانه در ارتباط با ژنراتور به‌ عنوان یکی از اجزای اصلی نیروگاه دارد، شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا با هدف تقویت توانمندی‌های داخلی کشور و کاهش وابستگی فناورانه، به واسطه نصب و راه‌اندازی سیستم‌های تحریک‌ نیروگاهی از برندهای پیشرو و معتبر جهانی در نقاط مختلف و کسب تجربه از مونتاژ تابلوهای قدرت و کنترل این سیستم نیروگاهی تحت لیسانس شرکت‌های اروپایی، اولین نمونه تابلوی تحریک‌ مپنا با نام تجاری MAPEX را مطابق با استاندارد بین المللی IEEE 421.5 طراحی و تولید کرد.
شایان ذکر است، این سامانه برای اولین بار در واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند با موفقیت نصب، راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و متعاقب آن در واحدهای بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی و نوسازی سیستم تحریک نیروگاه بعثت نیز به کار گرفته شد. همچنین تائیدیه‌های به‌کار گیری از این سامانه درپروژه‌های MGT75 و نیروگاه زغال سنگ سوز طبس نیز اخذ شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟