به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

مکو در مسیر بومی سازی VFDهای فشار متوسط

با هدف تکمیل زنجیره تامین تجهیزات اصلی الکتروکمپرسورها
مکو در مسیر بومی سازی VFDهای فشار متوسط

کاربرد و اهمیت الکتروکمپرسورها در صنایع نفت، خطوط انتقال گاز، انتقال نفت و کاربردهای متعدد آن در صنایع دیگر، شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) را در مسیر تامین و بومی‌سازی این محصول استراتژیک قرار داده است.
فراهم شدن بستر لازم برای انتقال دانش و بومی سازی VFDهای فشار متوسط در رنج وسیع توانی، توانمند‌سازی شرکت مکو و گروه مپنا جهت تکمیل زنجیره تامین تجهیزات اصلی در پکیج الکترکمپرسور و تعدد پروژه‌های بزرگ و خاص و ملی مثل پروژه پارس جنوبی، از دلایل اصلی ورود به این حوزه در بازار صنعت نفت و گاز است.
در همین راستا روز دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ شرکت‌هایی از آسیا و ایران از امکانات فنی و توانمندی‌های مهندسی و زیرساخت‌های طراحی و تولیدی شرکت مکو و بالاخص از مراکز الکترونیک قدرت، پایش وضعیت مپنا و BESS صنعتی در راستای همکاری مشترک بازدید کردند.

پکیج‌های الکتروکمپرسور شامل کمپرسور، الکتروموتور، VFDهای با توان بالا و ولتاژ بالا هستند که اجزای اصلی الکتروکمپرسورها را تشکیل می‌دهند. عملکرد VFD و نوع الکتروموتور باید از نظر مکانیکی بارهای کمپرسور را تامین کند و در مودهای عملکردی مختلف، VFD قابلیت کنترل شوندگی بالایی داشته باشد. VFDهایی که غالبا در صنعت نفت و گاز و برای الکتروکمپرسورها مورد استفاده قرار گرفته‌اند، VFDهایی با توان‌های تا ۲۵ مگا وات و در یکی از سطوح ولتاژ سه کیلو ولت، شش کیلو ولت یا یازده کیلو ولت می‌باشند که در کشور ایران مورد نیاز می‌باشند.
از دیگر موارد کاربرد VFDها، الکتروپمپ‌ها هستند. از آنجایی که شرکت‌های داخلی در حال تولید پمپ‌های از دویست کیلو وات تا ۲۵ مگا وات هستند و معمولا این پمپ‌ها توسط الکتروموتور و VFDها طبق یک الگوریتم کنترلی مشخص در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، این حوزه نیز می‌تواند به عنوان یکی دیگر از بازار هدف محصول VFDهای مگا واتی در نظر گرفته شود.

VFDها علاوه بر الکتروکمپرسورها و الکتروپمپ‌ها، در صنایع آب شیرین کن RO هم کاربرد دارند. چون در صنعت آب شیرین کن، پمپ‌ها، الکتروموتورها و VFDدی‌ها نقش اساسی دارند، بنابراین این صنعت نیز  یکی از بازارهای هدف محصول VFD می‌تواند باشد.
با توجه به تجربه شرکت مکو در پیمودن مسیر درست داخلی‌سازی و بومی‌سازی محصولات فناورانه و استراتژیک، شرکت‌های مطرح و توانمند داخلی و بین‌المللی شناسایی شده‌اند که بتوانند رنج وسیعی از محصولات را پوشش بدهند و مگا درایوها و VFDهای حتی تا ۱۳۰ مگا وات رو هم در روزمه‌ی خود داشته باشند. برخی از این شرکت‌ها ایستگاه تست بسیار مجهزی دارند و جزو معدود شرکت‌های سازنده VFD هستند که قابلیت انجام تست‌های بار دهی کامل VFD و الکتروموتور را تا توان ۶۳ مگا وات دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟