به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

نرم افزار مدیریت ناوگان خودروهای برقی توسعه داده شده توسط مرکز توسعه خودرو برقی مپنا برنده ایده نوآورنه LG شد

شرکت LG سالانه فستیوالی را برای ایده‌های برتر و نوآورانه در حوزه‌های برقی‌سازی و دیجیتال‌سازی برگزار می‌کند، پشتیبانی این فعالیت در یک مرکز جدید مستقر در سیلیکون ولی است که به نوآوری‌هایی برای زندگی بهتر مردم اختصاص دارد.

اما فستیوال ۲۰۲۲ با حضور ۱۵۰۰ شرکت آغاز شد و در گام بعدی بر اساس بررسی پیشنهادات تعداد شرکت‌ها از طرف ستاد برگزاری به ۵۰ عدد کاهش یافت، از این میان بر اساس ارائه گزارشات و آنالیز فنی تعداد شرکت‌های برگزیده به ۲۰ رسید، نهایتا ده شرکت به عنوان فینالیست‌ پس از همکاری با تیم LG در یک دوره چهار ماهه برای ساخت و آزمایش پیشنهادات، جایگاه های برتر را به دست آورده‌اند. در طول این فرآیند، این شرکت‌ها فرصت‌هایی برای ملاقات با تیم‌های تجاری ال‌جی و سایر سرمایه‌گذاران در اکوسیستم مربوطه داشتند. شرکت های برتر انتخاب شده در حوزه های پزشکی دیجیتال، متاورس و حمل و نقل برقی بوده است.
مرکز خودرو برقی و زیر ساخت‌های مپنا با همکاری شرکت IEMS کانادا در این رویداد روی موضوع پلت فرم یکپارچه و هوشمند مدیریت E-Mobility پیشنهاد ارائه داده است.
این پروژه به صورت واقعی نیز در شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است، اجزای اصلی آن شامل ایستگاه شارژ خورشیدی مپنا، شارژر AC ایستگاهی ۴/۷ کیلوواتی و خودرو پیکاپ برقی شده مپنا با قابلیت (V2G: قابلیت انتقال انرژی از باتری به شبکه) بوده است که همه این تجهیزات در فضای ابری با شبکه هوشمد نرم‌افزاری توسعه داده شده مشترک IEMS و مکو در ارتباط بوده‌اند و مفهوم سرویس‌های متصل حوزه برقی از نظر اتصال کاربر (با اپلیکیشن کاربری) و اتصال تجهیز به شبکه هوشمند و اتصال تجهیز (شارژر) به تجهیز (خودرو) در فضای ابری پیاده‌سازی شده است.

طی این پروژه آزمایشی در خصوص مدیریت ناوگان EV برای G2V (شبکه برق به وسیله نقلیه) و V2G (خودرو به شبکه) از راهکار ادغام راه حل نرم‌افزاری شرکت IEMS که در حوزه تجزیه و تحلیل بر اساس پیشگویی و بلاک چین برای مدیریت انرژی فعالیت می کند با نرم افزار یکپارچه EV-One توسعه داده شده توسط مپنا که در حوزه ارائه سرویس های دو جهته خودرو برقی و شارژر کار می کند استفاده شده است. پلت‌فرم نرم‌افزاری توسعه داده شده شامل ویژگی های زیر بوده است:

• انجام تقاضای شارژ EV، بار شبکه و پیش‌بینی تولید PV خورشیدی
• انجام آنالیزهای شبکه به منظور شناسایی مشکلات بار یا ترانسفورماتور و …
• ارائه قیمت‌های تشویقی به ناوگان EV در ساعات غیر اوج تقاضا برای سرویس G2V و در ساعات اوج تقاضا برای سرویس V2G برای کمک به اپراتور شبکه بالادستی.
• قراردادهای الکترونیکی بر پایه پلاک چین برای تبادلات دو طرفه انرژی
• اطلاع رسانی به رانندگان EV ثبت شده در شبکه در مورد نرخ‌های شارژ تخفیفی برای سرویس G2V در ساعات غیر اوج مصرف و نرخ های سودآور برای سرویس V2G در ساعات اوج تقاضا.
• رزرو ایستگاه های شارژ (توسط ناوگان EV) با خدمات G2V و V2G برای ساعات آینده بر اساس قراردادهای الکترونیکی
• به روز رسانی کیف پول‌های الکترونیکی ناوگان EV پس از تکمیل خدمات G2V و V2G و تسویه حساب‌های مالی با استفاده از “قراردادهای هوشمند”
• بروزرسانی وضعیت شبکه در جهت کنترل بار و مدیریت تقاضا و مصرف

مرکز توسعه خودرو برقی مپنا حدود ۴ سال است که فعالیت جدی خود را در حوزه زیر ساخت‌های خودرو برقی آغاز کرده است و همزمان با توسعه سخت افزارها به اتصال میان برقی‌سازی و دیجیتال‌سازی فکر کرده است و از این رو اپلیکیشن‌های مختلفی را در سمت کاربران و همچنین پلت فرم‌های نرم افزاری را بر اساس پروتکل‌های استاندارد برای مدیریت خودروهای برقی توسعه داده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟