به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

ساخت و تست موفق کانورتر۲٫۵MW DFIG

انرژی باد از نظر میزان بهره­وری و صرفه اقتصادیِ بیشتر نسبت به سایر انرژی های تجدید پذیر، یکی از سریع‌ترین رشدها را در بین این منابع انرژی در جهان داشته است. در این میان ژنراتور القایی دوسوتغذیه (DFIG) متداول‌ترین نوع ژنراتورهای تبدیل انرژی باد به انرژی الکتریکی به شمار میرود. این ژنراتور در سال­های اخیر به دلیل بهره مندی از تکنولوژی جدیدتر و داشتن مزایای فراوان، مورد استقبال جدی قرارگرفته و جایگزین دیگر ژنراتورها در سامانه‌های توربین بادی شده است. کانورتر این ژنراتور از نوع Back to Back  بوده و از لحاظ عملکردی بین شبکه و سیم‌پیچی روتور قرار میگیرد.

در نهم اسفند ماه سال جاری (۲۸ فوریه ۲۰۱۹)، تست نهایی کانورتر DFIG 5/2 مگاوات ساخت شرکت مکو در محل تست فیلد شرکت VEM آلمان واقع در شهر درسدن این کشور، با حضور متخصصین این شرکت و با موفقیت انجام شد. از تست های صورت گرفته میتوان به عملکرد در توان اکتیو و راکتیو نامی، تست در سرعت های بالای سنکرون، سنکرون و پایین سنکرون، تست در ولتاژ های ۱۰% بالاتر و پایین تر از ولتاژ شبکه، تست حفاظتهای چاپر و کروبار اشاره کرد که بدین ترتیب این محصول استراتژیک نیز با افتخار در سبد محصولات شرکت مپنا قرار گرفت.

برطرف شدن نیاز صنعت نیروگاهی توسط این محصول، جلوگیری از خروج ارز در شرایط کنونی اقتصادی از کشور، قیمت تمام شده کمتر نسبت به موارد مشابه خارجی و ورود به جمع معدود کشورهای پیشرفته تولید کننده کانورتر ژنراتور توربین های بادی توان بالا از جمله دستاوردهای این پروژه عظیم است.

شایان ذکر است از سال گذشته کار تامین قطعات ۳۰ دستگاه از این کانورتر در دستور کار قرار گرفته که با توجه به انجام تست های موفق آن، پروسه ساخت این ۳۰ دستگاه جهت نصب در سامانه های توربین بادی ۲٫۵MW نیز شروع شده و از سال آینده به شرکت پارس ژنراتور تحویل خواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟