به شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) خوش آمدید.

استفاده از سامانه تحریک ژنراتور ۲۰۰MVA شرکت مپنا در نیروگاه پرند

مپنا به‌عنوان سکان‌دار توسعه واحدهای نیروگاهی کشور نقش به سزایی در پیشرفت صنعت برق کشور داشته است. در این میان مکو باسابقه‌ای طولانی در عرصه توسعه مباحث فنی و اجرایی نیروگاهی کشور، همواره پیشگام و پیوسته درصدد بومی‌سازی و حمایت از پروژه‌های ساخت تجهیزات کاربردی در صنعت نیروگاهی کشور بوده است.

حلقه‌ کنترل گاورنر و ولتاژ ژنراتور، مهم‌ترین و حیاتی‌ترین حلقه‌‌های کنترلی در نیروگاه های برق هستند که سامانه تحریک‌، وظیفه کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور سنکرون را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت و نقش کلیدی این سامانه، همچنین سطح وابستگی کشور به شرکتهای خارجی و خروج ارز از کشور برای خرید و واردات آن (به خصوص در شرایط تحریم)، پروژه طراحی و ساخت سامانه تحریک ژنراتور در واحد پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا تعریف و تیمی متشکل از ۱۰ نفر از متخصصین این شرکت با تلاش های شبانه روزی خود در مدت ۵ سال، موفق به بومی سازی این فناوری ارزشمند و برداشتن گامی بلند در راستای دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت این سامانه نیروگاهی با اتکا به توان داخلی شده و در بیست و چهارم مرداد ماه سال جاری، ژنراتور سنکرون واحد دوم بخار نیروگاه پرند با سامانه تحریک ژنراتور‌ MAPEX با موفقیت به شبکه سراسری برق کشور متصل گردید.

دستیابی به دانش فنی بومی در این حوزه، طراحی کاملاً ایرانی و ساخت کامل تجهیزات حساس قدرت و ادوات پیشرفته‌ی کنترل و الکترونیک آن توسط کارشناسان و متخصصان شرکت مکو مطابق با استاندارد بین المللی IEEE421.5 (در حالیکه کشورهای دارنده این تکنولوژی، نه تنها در عرصه انتقال فناوری، بلکه در زمینه فروش نیز کشور ما را با محدودیت جدی مواجه کرده اند)، عنصری کلیدی در زمینه خودکفایی و قطع وابستگی به بیگانگان به شمار میرود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

به کدام یک از گروه ذینفعان تعلق دارید ؟